A Yamaha már korábban bejelentette, hogy a 2024-es Miami Nemzetközi Hajókiállításon bemutatja hidrogéncellás külső motorjának prototípusát, ám most még tovább léptek: egy hajó prototípusát és benne az üzemanyag-ellátó rendszert is leleplezték. Az új hidrogénes V8-as motort világújdonságnak szánják, amelyet már működő hajókba is be lehet építeni.

A hidrogénes motor kifejlesztése során a Yamaha a szárazföldi hidrogén-égésű motoroknál már alkalmazott technológiát adaptálta, és neves hajógyártó cégekkel működött együtt. A Regulator nevű sporthajó 8,2 méter hosszú, amit 425 vagy 450 lóerős V8-as erőgép hajt, és kifejezetten a hidrogéncellás meghajtásra építettek át, ami nem volt egyszerű. Át kellett helyezni a válaszfalakat és más tartóelemeket a nagy sűrített hidrogéntartályok körül, hogy biztosítsák a teljes szerkezeti integritást. A tartályok alacsonyan és középen helyezkednek el, és sok helyet foglalnak, például a középkonzol és hajótat irányában.
A Yamaha azt tervezi, hogy idén nyáron megkezdik a prototípus hajó tesztelését tengeri környezetben. E mellett bejelentették, hogy felvásárolják az elektromos meghajtásra specializálódott német Torqeedo-t. Terveik szerint meghatározó szereplők szeretnének lenni a tengerjáró hajók hidrogénfejlesztésében.
Forrás: New Atlas
Borítókép forrása: Yamaha

