Németország autópiacát illetően a múlt évben lényegében ez utóbbi történt. Emlékezetes, hogy a német piacon 2022-ben forgalomba hozott autók száma – 2,7 millió darab – egy százalékkal meghaladta az előző évit úgy, hogy ez a növekmény az elektromos meghajtású autók kibocsátása – 833,5 ezer darab – 22 százalékos bővüléséből adódott. Különösen az év utolsó harmadában gyorsultak fel az eladások, szeptemberben ugyanis 14, októberben közel 17, novemberben 31, decemberben pedig 38 százalékkal több elektromos meghajtású autót értékesítettek, mint a megelőző év, azaz 2021 azonos hónapjában. (Lásd: 2023: kihívásokkal teli év vár az autóiparra.)
Ez év első hónapjában zuhanásszerűen visszaesett az elektromos meghajtású autók értékesítése. Míg 2022 decemberében több mint 100 ezer darab tisztán elektromos járművet helyeztek forgalomba, a flensburgi székhelyű Szövetségi Közlekedési Hatóság (KBA) adatai szerint januárban csak mintegy 18,1 ezer új járművet bocsátottak ki. Ezek után kérdéses, hogy ez a hatalmas csökkenés mit jelent majd december végén, az „éves elszámolásnál”, azaz mennyiben nyomja rá a bélyegét az értékesítések egész éves alakulására.

Legkésőbb mostanra világossá vált, hogy a decemberi fellendülés, amikor a német újautó-piac 38 százalékkal nőtt, csak egy fellángolás volt" – írta Peter Fuß, az EY tanácsadó cég autóipari szakértője. „A plug-in hibridek és tisztán elektromos autók állami támogatásának teljes megszűnése, illetve csökkentése az utolsó pillanatban történt új regisztrációk valóságos tűzijátékához vezetett ebben a szegmensben.” Ezek az előrehozott vásárlások tavaly javították, az idén viszont rontják az értékesítés alakulására vonatkozó statisztikát.
Az újonnan regisztrált plug-in hibridek száma januárban nem érte el a 9 ezret - a múlt év januári mintegy 54,1 és a decemberi közel 70 ezer után. A vevők „különösen az e-járművek megvásárlását hozták előre decemberben, s most viszont ezek hiányoznak” - fogalmazott Reinhard Zirpel, a Nemzetközi Gépjárműgyártók Szövetségének (VDIK) elnöke.
A rendkívüli változás oka az elektromos meghajtású autók értékesítése állami támogatásának január 1-jével hatályba lépett csökkenésében keresendő. Vásárlók tízezrei nyilvánvalóan azért hozta előre az elektromos jármű megvásárlását, hogy a múlt év utolsó hónapjaiban még megkapja az akkori, a mostaninál jóval magasabb támogatást.
A plug-in hibridek vásárlása, amelyek az elektromos motor mellett belső égésű motort is használnak, az év eleje óta egyáltalán nem részesül támogatásban. Emellett ha meg nem is szüntették, de csökkentették az akkumulátoros és üzemanyagcellás autók támogatását is. A teljesen elektromos autók vásárlói – nettó 40 ezer euró alatti áron történő értékesítés esetén - a korábbi 6 ezer euró helyett legfeljebb 4,5 ezer euró támogatást kaphatnak az államtól, míg a drágább járművekre 65 ezer euró nettó listaárig a korábbi 5 ezer euró helyett már csak 3 ezer euró támogatás jár. Az ez évre megszabott támogatások 2024-ben egyébként várhatóan tovább csökkennek.
A visszaeséssel nyilvánvalóvá vált, hogy Németországban az elektromobilitás mennyire függ még mindig az állami támogatástól. „A politikusoknak és az iparnak ki kell találniuk valamit, hogy a szövetségi kormány ambiciózus céljainak eléréséhez szükséges lendületet adjanak" - mondta az EY szakértője.
Mindent egybe vetve Németországban januárban összesen valamivel több mint 179 ezer új autót helyeztek forgalomba, ami 2,6 százalékkal kevesebb a múlt év januárinál, míg a decemberi 314 ezres értékesítési darabszám nem egészen 60 százaléka. (Januárban egyébként a SUV-oknak a teljes értékesítési darabszámon belüli részesedése elérte a 27 százalékot.)

A legnagyobb veszteséget a Stellantis leányvállalatai, azaz Opel és a Peugeot, valamint a Renault szenvedte el. A BMW értékesítései is csökkentek, ugyanakkor olyan márkák, mint a Porsche, a Mercedes, a Ford és a VW növekedést értek el.
A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet legfrissebb felmérése szerint januárban összességében jelentősen javultak az autógyártók várakozásai. A várakozások öt hónap óta most először voltak pozitívak. „Az exportvárakozások azonban jelentősen romlottak" - mondta Oliver Falck, az Ifo ipargazdasági és új technológiák központjának vezetője.
A beszállítók körében csak lassan tér vissza az optimizmus. Az aktuális üzleti helyzet értékelése csak enyhén pozitív, miközben a várakozások figyelemre méltó mértékben javultak, de még mindig a negatív tartományban maradtak. Az előgyártmányok és a szakképzett munkaerő hiánya továbbra is aggodalomra adott okot; erre a felmérés során megkérdezett beszállítók 55 százaléka panaszkodott.
Új versenytárs Kínából
A német autópiac ez évi kilátásait illetően nem hagyható figyelmen kívül az a körülmény, hogy a kínai autóipar elérkezettnek látja az időt az európai, s ezen belül a németországi értékesítések erőteljes növelésére. Ez különösen igaz az idén a fennállása 20. évfordulóját ünneplő BYD autógyárra, a világ egyik legnagyobb e-autó gyártójára, amely a szövetségi köztársaságban 2026-ig 120 ezer elektromos autó értékesítését tervezi.

Vang Csuan-fu, a BYD alapítója tavaly szeptemberben egy online rendezvényen mutatta be cége az európai piacra szánt elektromos autóit, köztük az Atto 3 és a Tang típusú SUV-t, valamint egy Han nevű szedánt. Eva Lamby-Schmitt, az ARD sanghaji tudósítója szerint „mindegyikük futurisztikusan megtervezett, élénk színekben, kékben, pirosban. Barna bőrülésekkel, egy nagy, táblagépszerű kijelzővel elöl, és természetesen a központi elemmel: a speciálisan kifejlesztett high-tech akkumulátorral.”
A BYD autógyár, melynek a szlogenje: "Build Your Dreams", azaz „Váltsd valóra az álmaidat” először elektromos buszt és belsőégésű autókat épített, majd 2008-ban rukkolt ki az első, plug-in-hibrid tipusú elektromos autóval. Magában Kínában egyetlen más vállalat sem értékesít annyi elektromos járművet, mint a BYD; a személyautók mellett a buszokat is beszámítva. A BYD globális összehasonlításban a szintén 2003-ban alapított Tesla egyenrangú versenytársává vált. Amely még mindig a legtöbb tisztán elektromos meghajtású autót értékesíti világszerte. Ha azonban hozzáadjuk a plug-in hibrideket is, amelyek az elektromos hajtás mellett belső égésű motorral is rendelkeznek, akkor a BYD 2022-re beérte a Teslát az eladások darabszáma tekintetében.
A kínaiak tervei túlmutatnak az autók értékesítésén, állítólag helyszíni gyártás is szóba jöhet. A „Wall Street Journal" értesülése szerint a BYD állítólag érdeklődik a Ford a Saar-vidéken, közelebbről Saarlouisban lévő gyárának megvásárlása iránt, ahol 2025-től már nem gyártanak több autót, mert az amerikai vállalat Valenciában gyártja új e-járműveit. Az ARD értesülése szerint a Ford és a BYD megkezdte a tárgyalásokat a saarlouisi gyár átvételéről.

A német gyártók óvatosan derűlátók
Az eredetileg ez évre tervezett vásárlások nagyszámú előrehozatala folytán összességében mérsékelten sikeresnek nevezhető múlt év után a Német Autóipari Szövetség (VDA) 2,7 millió darab új személyautó németországi kibocsátását várja az idei esztendőben. A mérsékelt optimizmust beárnyékolja a kínai verseny erősödése, továbbá a hazai gyártóknak az Egyesült Államokban nyújtott állami támogatások az európai, s ezen belül a német ipart érintő hatása.
A VDA szerint Németország számára fennáll a telephelyek közötti globális versenyben fenyegető pozícióvesztés veszélye. „Ambiciózus versenyképességi és telephelyfejlesztési program nélkül fennáll a veszélye annak, hogy globális szinten tartósan lemaradunk", olvasható a német autóipar csúcsszerve közleményében.
„Európának célzott telephelyi- és gazdaságpolitikával biztosítania kell, hogy ne következzen be globális tengelyeltolódás" – mondta Hildegard Müller, a VDA elnöke a január közepén online formában tartott évnyitó sajtótájékoztatón; hangsúlyozva, hogy a koronavírus-járvány után az ukrajnai háború következtében kialakult energiaválság kíméletlenül feltárta a német gazdaság telephelyi gyöngeségeit.
2023 elején a német autógyártók és a beszállítók arra számítanak, hogy az alapanyag- és előgyártmány-ellátási feszültségek tovább enyhülnek és a termelés ismét zökkenőmentesen folyik. Ugyanakkor a múlt év második felében bekövetkezett különleges fellendülés a végéhez közeledik, amely során a gyártók az erős keresletnek és a termelés nagy jövedelmezőséget biztosító felső kategóriák felé történő eltolódásának köszönhetően magas árakat tudtak érvényesíteni, s nagy nyereségre tettek szert.
A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock

