hero
GyártásTrend |

Forrás:

GyártásTrend

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 1 perc
Ilyen mini atomerőművet vásárolhat Magyarország az USA-tól

A jelenleg fejlesztés alatt álló technológia lelke az új üzemanyag tervezés. 

Noha még nincs működő moduláris reaktor az USA-ban, az amerikai nukleáris vállalkozások gőzerővel dolgoznak a megvalósításon. Most az X-energy nevű cég fejlesztését mutatjuk be, amely 13 hónapos tesztelést indított fejlett TRISO-X nukleáris üzemanyagával az Idaho National Laboratory laboratóriumban. A teszt során a fűtőelemet különböző teljesítményszinteknek, hőmérsékleteknek és kiégési feltételeknek teszik ki, írta az Interesting Engineering.

A fejlesztés újdonsága a vállalat mini „üzemanyag-golyója”, amelynek részecskéi három réteg szén- és kerámiaanyaggal burkolt uránmagot tartalmaznak. A moduláris atomerőmű lelkét magas hőmérsékletű, gázhűtéses reaktorokhoz tervezték, és alighanem mérföldkőnek számít a következő generációs atomerőművek számára.

Az új üzemanyag központi szerepet játszik az X-energy kereskedelmi stratégiájában. A vállalat jelenleg a TX-1 üzemanyag-gyártó létesítményt építi Oak Ridge-ben, Tennessee államban, amely az első NRC-engedélyezett fejlett nukleáris üzemanyag-létesítmény lehet több mint 50 év után.

A TX-1 létesítmény a vállalat Xe-100 kis moduláris reaktorához fog üzemanyagot gyártani. Az első Xe-100 egységeket a Dow texasi Seadriftben található gyártóüzemében tervezik üzembe helyezni, hogy ipari felhasználásra áramot és magas hőmérsékletű hőt biztosítsanak. 

Magyarország néhány év múlva hasonló, jelenleg fejlesztés alatt álló mini atomreaktorokat kaphat az USA-tól. Erről Orbán Viktor és Donald Trump írtak alá szándéknyilatkozatot Washingtonban a múlt héten. Az USA tíz kis, moduláris reaktort építhet Magyarországon, amelyek összértéke 20 milliárd dollár lenne, mondta Szijjártó Péter a Telex tudósításában.