hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Izland lehet az első nemzet, amely 2030-ban napenergiát kaphat az űrből

A brit Space Solar vállalat a Reykjavik Energyvel együttműködve olyan űrbeli naperőművet fejleszt ki, amely 2030-tól körülbelül 30 megawatt villamos energiát képes szolgáltatni, ami potenciálisan 1500-3000 háztartás ellátására elegendő.

A brit Space Solar vállalat  rendszere az űrben napelemek segítségével gyűjti majd a napfényt, majd azt rádióhullámok formájában, meghatározott frekvencián továbbítja egy földi állomásra, ahol azt a hálózat számára villamos energiává alakítják át. A technológia nem új, csak a léptéke: az űrből már nyertek így ki milliwattnyi energiát, az izlandi projekt viszont több milliárdnyi teljesítménnyel számol.

A napelemekkel kapcsolatos egyik ellenérzés, hogy ha nem süt a nap, akkor nem termelnek áramot. Sajnos még a sok napsütéssel rendelkező területeken sem lehet egész évben, a nap minden órájában napelemeket használni. Legalábbis a Földön nem, az űrben viszont igen. A kutatók már évtizedek óta foglalkoznak az űrbeli napenergia lehetőségeivel. Úgy tűnik, ez most néhány éven belül kereskedelmi realitássá válhat.

A brit-izlandi naperőmű a tervek szerint méretezhető és meglehetősen nagy lesz: a világűr legnehezebb egyedi objektumáról beszélhetünk (ami legalábbis nem űrállomás).  Az első erőmű öt éven belül 30 MW energiát fog szállítani, és a tervek szerint 2036-ra egy nagyszabású rendszerré bővül, ahol a jövőben minden egyes erőmű gigawattnyi energiát lesz képes termelni. Mivel a globális energiaigény gyorsan növekszik, az új energiatechnológia segíthet a világ szén-dioxid-mentes jövőjének kialakításában.

Forrás: IFL Science

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock