hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Kén-dioxiddal "fagyasztanák vissza" az Északi- és Déli-sarkot
Az anyag részecskéit üzemanyag-utántöltő repülőkhöz hasonló járművekkel permeteznék szét az atmoszférában.

Újabb ellentmondásos módszert mutat be a sarkvidékek hőmérsékletének visszaállításához az Environmental Research Communications folyóiratban megjelent egyik új tanulmány. A komplex művelet keretében 125 darab, az üzemanyag-utántöltő repülőkhöz hasonló gépmadár mikroszkopikus aeroszol részecskéket permetezne a légkörbe, ami a pólusokon a jelenleginél hidegebb időjárás melegágya (bocsánat) lehetne.

A manőveren belül a sztratoszferikus aeroszolinjekció (SAI) nevű, vitatott klímabeavatkozási technológiáját vennék igénybe, amellyel jelen esetben – 13 kilométer magasan és a déli, illetve az északi szélesség 60. foka környékén – parányi kén-dioxid-részecskéket juttatnának a levegőbe. Ezek a partikulák elméletileg a napfény visszaverésében hathatós támogatást nyújtanának az atmoszférának. A repülők által kieregetett részecskék a magasan süvítő szelek szárnyán szép lassan a sarki tartományok fölé sodródnának, és végül is olyan régiókat vennének védelem alá, amelyek felmelegedése különösen kedvezőtlen hatást gyakorol a bolygó egyéb területeire (lásd: tengerszint-emelkedés).

Forrás: Adobe Stock

A megközelítéssel szemben megfogalmazott egyik legerősebb kifogás, hogy nem tudni, a kén-dioxid kijuttatása csökkentené-e, és ha igen, milyen mértékben a mezőgazdasági ültetvények hozamait. A tudósok ezzel a felvetéssel szemben úgy érvelnek, hogy az érintett területen az ültetvények száma elenyésző. A kutatók mind ezen felül a program erényei között említik, hogy olcsó lenne, és – ami a legfontosabb – megvalósítható.

(Forrás: Interesting Engineering)