A GM innovációja ezzel szemben a vas-nitridre épül, ami egy bőségesen rendelkezésre álló és olcsó anyag. Ráadásul természeténél fogva nagyobb mágnesességgel rendelkezik, és alacsonyabb költséggel gyártható, mint a hagyományos mágnesek. A GM erre a technológiára alapozva most nagy teljesítményű mágneseket állít elő, amelyeket egy szabadalmaztatott, méretezhető technológia segítségével globálisan és fenntartható módon képes szállítani. Ahogy a sajtóanyagban írják: "nanoanyagok felhasználásával, jól ismert, kiforrott kohászati módszerekkel nagy teljesítményű mágneseket állítunk elő feleannyi költséggel".
A ritkaföldfém elemekből álló mágnesek (például az NdFeB mágnesek) elsősorban a nagy teljesítményű alkalmazásokban használatosak. A bányászati, kitermelési és gyártási folyamatok azonban munkaigényesek, költségesek és környezetszennyezők. Illetve az ellátási láncokat ért kihívások (pandémia, háború, infláció) miatt a nyersanyagok ára is drágult.

Az ötletgazda Niron, a GM üzleti partnere, 2022 novemberében 17,5 millió dolláros támogatást kapott az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának Advanced Research Projects Agency-Energy (ARPA-E) programjától. Az összeget az innovációra kapták, a kereskedelmi együttműködések és a prototípusgyártási programok előmozdítására fogják felhasználni.
A GM reményei szerint a technológia a hagyományos anyagokkal szemben költséghatékony és környezetbarát alternatívát kínál mindenkinek. Vagyis kulcsszerepet játszhat az e-motorokban található ritkaföldfém-ásványok csökkentésében, és segíthet az USA ellátási láncának további skálázásában.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: Niron

