hero
GyártásTrend
Becsült olvasási idő: 1 perc
Mesterséges fa: áttörés a szén-dioxid megkötésében
A texasi Rice Egyetem tudósai egy olyan különleges faanyagot fejlesztettek, amely erősebb, mint természetes társai, és nagyobb hatásfokkal köti meg a szén-dioxidot a környező levegőből.

Bár a fa megújuló erőforrás, évekig tart a termesztése és pótlása, miközben az emberi tevékenység már most is pusztítja az erdőket. Létezik egy fenntarthatóbb alternatíva, az úgynevezett mesterséges fa, amely kevesebb anyagot használ fel, mint a tömör fa. A műfa azonban hajlamos a vetemedésre és a szerkezeti integritás romlására, ami csökkenti az élettartamát. 

A Rice Egyetem kutatói most megoldhatták ezt a problémát, ráadásul sikeresen összekötötték a fák szén-dioxid-elnyelő képességével. A projektben egy olyan mesterséges anyagot hoztak létre, amely szorosan utánozza a fa természetes szerkezetét, illetve – a nitrogénnel és a vízgőzzel szemben – nagy hatékonysággal képes a CO2-t megkötni és visszatartani.

Természetes fa (balra) és mesterség változata. Fotó: Gustavo Raskosky/Rice University

A kísérletben a fának a színét adó részeit eltávolították, így egy hierarchikus, porózus szerkezetet hoztak létre. A porózus szerkezetet ezután egy olyan oldatba áztatták, amely egy fém-szerves váznak (MOF) nevezett, nagy teljesítményű abszorbens anyag mikrorészecskéit tartalmazta. A MOF-ok lényegében összeolvadtak a porózus szerkezettel. A kutatók legnagyobb megdöbbenésére azt találták, hogy minél több szén-dioxidot nyelt el az új anyag, annál erősebb lett a szerkezete.

A kutatócsoport szerint az új típusú műfa a meglévő technológiákkal könnyen és olcsón előállítható, illetve az építkezéstől a bútorgyártásig számos alkalmazásban felhasználható. A csapat tervei között szerepel egy gazdasági elemzés elvégzése, hogy megértsék az új anyag méretezhetőségét és kereskedelmi életképességét.

Forrás: Interesting Engineering 

Borítókép:  Gustavo Raskosky/Rice University