hero
GyártásTrend |

Forrás:

MTI

Rovat:

Gazdaság
Becsült olvasási idő: 1 perc
Terheik csökkenését várják el az italgyártók

A magyarországi italgyártók azt kérik a kormánytól, hogy az italcsomagolások visszaváltási rendszerének költségei ne haladják meg a nemzetközi szintet, amely a jelenlegi kiterjesztett gyártói felelősségi díj fele.

A magyarországi italgyártók érdekképviseletei az MTI-nek csütörtökön eljuttatott közleményben üdvözölték az italcsomagolások visszaváltási rendszerének bevezetését, de jelezték, attól tartanak, a magas költségek növelnék az árakat és csökkentenék a forgalmat. 

A kiterjesztett gyártói felelősségi díj felét azért javasolják, mert ez a költségszint felel meg a környező országok visszaváltási rendszereiben fizetendő díjaknak és az európai gyakorlatnak.Emlékeztettek, a visszaváltási rendszerrel kapcsolatos jogalkotás fontos szakaszhoz érkezik azzal, hogy november végéig ki kell hirdetni a visszaváltási rendszer kialakítását és működtetését finanszírozó díjtételeket. Ezeket kell majd az italgyártóknak megfizetniük.

 A műanyag és üveg palackok, alumínium dobozok visszaváltási rendszerének bevezetésével 90 százalékot meghaladó újrahasznosítási arány érhető el. A fotó illusztráció, forrás: Adobe Stock

Az érintettek a terheik csökkentése mellett abban is bíznak, hogy a változás támogatni fogja a körforgásos gazdaság kiépítését. A műanyag és üveg palackok, alumínium dobozok visszaváltási rendszerének bevezetésével 90 százalékot meghaladó újrahasznosítási arány érhető el. Ebből a három csomagolóanyagból csak Magyarországon évente több mint 3 milliárd darab kerül forgalomba - írták.

A borítókép illusztráció, forrás: Adobe Stock