A világ első nagyméretű, hidrogénnel működő motorja áramot táplált a spanyol villamosenergia-hálózatba. A finn gyökerű technológiai vállalat, a Wärtsilä által az észak-spanyolországi Bermeo városában végzett kísérlet során először működött ilyen méretű motor teljes mértékben tiszta hidrogénnel, valós hálózati körülmények között - olvasható a válallat közleményében.
A kísérlet során a Wärtsilä 31H2 modellt használták, amely jelenleg a világ legnagyobb tiszta hidrogénmotorja. Míg a korábbi erőműtervek olyan motorokra támaszkodtak, amelyek hidrogént kevertek a hagyományos földgázzal, a teszt megerősítette, hogy a hálózatra kapcsolt generátorok fosszilis tüzelőanyagok felhasználása nélkül is működhetnek.
Hálózati szintű műszaki validálás
A vállalat szerint Spanyolországot azért választották a projekt helyszínéül, mert az országban a megújuló energiaforrások aránya magas, és aktívan törekszik a kiszámíthatatlan globális üzemanyag-piacoktól való függőségének csökkentésére.
Amikor a szélerőmű- vagy napenergia-parkok több villamos energiát termelnek, mint amennyire a fogyasztóknak szükségük van, a felesleges energiával elektrolizátorokat lehet működtetni, amelyek a vizet oxigénre és hidrogén gázra bontják.
Ezt a hidrogént tárolják, majd később olyan motorokban égetik el, mint a 31H2, hogy kibocsátásmentes villamos energiát termeljenek, amikor az időjárásfüggő források nem állnak rendelkezésre, biztosítva ezzel a folyamatos áramellátást.
A hagyományos hálózatstabilizáláson túl a motorplatformot úgy tervezték, hogy villamos energiát szolgáltasson olyan távoli régióknak, amelyek nem kapcsolódnak a fő áramvezetékekhez. A gyártó azt is várja, hogy a technológia támogatni fogja azokat az iparágakat, amelyek állandó, nagy mennyiségű villamos energiát igényelnek.
Ide tartoznak az ipari gyártási tevékenységek és a mesterséges intelligencia adatközpontok, amelyek nyomás alatt állnak, hogy csökkentsék szén-dioxid-lábnyomukat, miközben meg kell őrizniük a zavartalan működési időt.
Forrás: Interesting Engineering / Wärtsilä

