A Feröer-szigeteki Minesto nevű vállalat bejelentette, hogy a Hold gravitációs vonzását hasznosítja áramtermelésre. A technológia a víz alatti áramlatokat fogja be, és alakítja át megújuló energiává. A cég szerint az új fejlesztésük a világ összes szénerőművi kapacitást képes lenne felváltani.
A Hold gravitációs vonzása olyan állandó apály- és árhullám ciklusokat hoz létre, amelyek figyelemre méltó pontossággal, gyakran akár 100 évre előre megjósolhatók. Míg a nap-, szél- és vízenergia nagymértékben függ az időjárástól, addig az árapályenergia állandó, ami lehetővé teszi az energiatermelés pontos tervezését.
Az árapály energiát egy olyan új berendezéssel kívánják hasznosítani, amely a Feröer-szigetek partjainál a víz alatti áramlatokat fogja be. A Luna 12 nevű eszköz, amelyet a Minesto tervezett, lényegében egy vízfelszín alatti turbina. Kormánylapátjait és felvonóinak csapágy- és tömítésrendszereit a globális iparági vezető, az SFK fejleszti. A megtermelt energiát a Sev nevű villamosenergia-vállalat fogja az elektromos hálózatba táplálni, az ehhez szükséges infrastruktúra kiépítésével és karbantartásával együtt.
A Luna 12-t sikeresen tesztelték a Feröer-szigetek mellett. Szakértők szerint a technológia költséghatékony és készen áll a méretnövelésre, hogy megfizethető, megújuló és kiszámítható villamos energiát termeljen az emberek számára.
A cégek szerint a tárolási megoldásokkal, például akkumulátorokkal vagy zöld hidrogénnel kombinálva akár alapterhelésű villamos energiát is biztosíthat. Ez fontos lépés lenne a fenntartható és decentralizált villamos energia bővítése felé. Utóbbi különösen fontos a Feröer-szigetek számára. A szigetek hagyományosan importált fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodtak, és most arra törekszenek, hogy 2030-ra 100 százalékban zöld energiát termeljenek.
Forrás: Interesting Engineering
Borítókép: Minesto

